Tästä sisältöön

Słownik pol-esp i esp-pol z 40 tys. haseł

geo1963 :lta, 1. joulukuuta 2010

Viestejä: 95

Kieli: Polski

paulopolo (Näytä profiilli) 10. huhtikuuta 2011 11.13.00

Gdybyś pisał:

"ZAZWYCZAJ jak coś jest pod władaniem rządu POLSKIEGO, to musi zostać schrzanione.(bo takie mamy wszyscy doświadczenia, natomiast już Finowie maja inne)"

-to bym sie z Tobą zgadzał, ale tak jest nawet lepiej bo mam z kim gadać(spierać,dyskutować).

Inaczej mogłbym wtedy napisać tylko: "tak zgadzam się."- I to byłoby nudneridulo.gif

peteris92 (Näytä profiilli) 11. huhtikuuta 2011 12.45.56

Faktycznie nieco zapętliłem. Chodziło mi o to, że rząd to może jest dobry do zapłacenia za szkołę, ale im bardziej ją kontroluje, tym bardziej to wszystko dąży do ogłupienia.

Oczywiście jestem zwolennikiem prywatnego i niezależnego szkolnictwa, ale nie oszukujmy się - dla Polski program musi być taki, żeby chociaż miał jakiś cień szansy, by zostać spełnionym.

Jestem minarchistą, ale też i przy okazji staram się myśleć realnie.

W moim idealnym państwie, szkoły są prywatne, ale Polska nie jest i nie będzie państwem idealnym, dlatego zamiast skrajnie liberalnego programu przedstawiam program umiarkowanie-liberalny.

Często piszę pod wpływem impulsu, stąd też pomieszanie myśli ideowej (państwo to zło) z myślą praktyczną (rywalizacja szkół).

Za utrudnienia przepraszam okulumo.gif

Na sam koniec odniosę się do Finlandii. Niestety, sytuacja tam finansowo należy do poważnych - jest to kraj nawet bardziej zadłużony niż Polska. O ile w Szwecji i Norwegii (dzięki złożom i dogodnej sytuacji w czasie obu wojen światowych) socjalizm jako tako się trzyma, o tyle w Finlandii niestety to wszystko rypnie. Socjalizm wymaga ogromnych nakładów, zbyt wielkich dla państwa, które posiada tylko lasy.

A dlaczego socjalizm wytrzymał w tych krajach 50 lat? Ano kwestia protestanckiego wychowania. To nie jest tak, że państwo nauczyło ludzi uczciwości, to ludzie wymusili swoim zachowaniem uczciwość na państwie. Nie widzę niestety takiej opcji dla Polski - u nas wszelkie formy kombinowania są akceptowalne (nota bene dzięki temu naród polski jeszcze istnieje). Polacy są za sprytni dla socjalizmu i od razu ochoczo go wykorzystują.

paulopolo (Näytä profiilli) 11. huhtikuuta 2011 13.07.32

Często piszę pod wpływem impulsu, stąd też pomieszanie myśli ideowej (państwo to zło) z myślą praktyczną (rywalizacja szkół).

Za utrudnienia przepraszam okulumo.gif
To jest ludzkieridulo.gif. I ubarwia dyskusje, każdy tak robiridulo.gif.
O długu Finladnii nie wiedziałem, to ciekawe. Poczytam. Ale podobno teraz czytelnie zapełnione są już tylko w Finlandii, reszta Europy sie opiernicza. Trzymam za nich kciuki.

Zostaje mi zawsze Daniaridulo.gif, Dania nie ma ani ropy, ani żelaza, ani turystyki. Może wkrótce znajda rope na Grenlandii...
Mnie chodziło o pokazanie tego, że cały east block ma tendencje do niufania rządzącym. A ludzie na zachodzie bardziej ufaja rządowi. Bo maja powody. Ale to moje prywatne odczucie... Badań na ten temat nie znam.

peteris92 (Näytä profiilli) 11. huhtikuuta 2011 14.45.37

Zaufanie z pewnością jest większe, bo i frekwencja zawsze tam jest wyższa. Ja bym jednak im wszystkim nie ufał. Polityka to gra interesów a nie żaden altruizm, jak by chciała wierzyć gawiedź. Im mniej politycy mają do powiedzenia, tym lepiej. Ludzie znają swoje potrzeby lepiej. No chyba, że zgadzamy się z decyzjami o krzywiźnie bananów... Nota bene tak poszło niezłe lobby, bo dzięki unijnym normom do Europy trafia zaledwie kilku dostawców. O prawdziwych bananach, tych nie sztucznie dojrzewających, możemy pomarzyć. Bo za małe i zbyt krzywe.

Duża władza to zawsze duże pole do różnych zmów. Afera z cukrem też pokazała, że nawet najbardziej regulowany rynek (cukier jest nawet bardziej regulowany niż mleko) może płatać figle. Nie potrafię sobie wyobrazić normalnego państwa, w którym jestem karany za nadprodukcję. Europa spowolniła do żółwiego tempa, właśnie przez socjalizm. A Azjaci już nas praktycznie łykają. Tam produkuje się wszystko, u nas właściwie nic.

bryku (Näytä profiilli) 1. helmikuuta 2021 6.31.45

Teraz popatrzcie z perspektywy czasu, czy geo nie miał racji? Gimnazja zostały zlikwidowane, liceum jest znów 4-letnie - po co była ta cała reforma? Miliardy poszły w błoto i zmarnowano całe pokolenie uczniów.

Takaisin ylös