Al contingut

Nowy podręcznik do esperanta ?

de inutix, 2 de juny de 2013

Missatges: 13

Llengua: Polski

inutix (Mostra el perfil) 2 de juny de 2013 15.56.58

Wydaje mi się ,że jest duża potrzeba opracowania takiego podręcznika ( podręczników). Chociaż w samym języku nie nastąpiły jakieś zmiany to jednak tematy poruszane w starych podręcznikach są już nieaktualne. Dużo się zmieniło w otaczającym nas świecie w ciągu ostatnich 10 lat , a co dopiero 40-50. Zmieniła się też znacząco metodyka nauczania. Nowoczesne podręczniki wykorzystują wiedzę z zakresu metod szybkiego zapamiętywania i uczenia się.

Vereinigten (Mostra el perfil) 2 de juny de 2013 19.00.57

Oferuję pomoc graficzną. Potrafię złożyć taki podręcznik internetowy (pdf) bardzo ładnie.

inutix (Mostra el perfil) 4 de juny de 2013 20.29.35

Widzę, że nie ma zainteresowania stworzeniem nowego podręcznika.
Jeżeli chodzi o mnie to mam nadzieję ,że niedługo przestanie mi być potrzebny.
Powoli , lecz uparcie i systematycznie pogłębiam swoją wiedzę o esperancie.

x1004 (Mostra el perfil) 5 de juny de 2013 5.40.40

To dlatego, że Esperanto, w przeciwieństwie do języków narodowych, można całkiem dobrze się nauczyć z kursów on-line lub z jakiegokolwiek podręcznika (podręcznik Sygnarskiego wcale zły nie jest, wymaga tylko nieco pracy i systematyczności). Nawet opanowanie 16 reguł z Fundamento daje dobry start do języka. Później tylko dobry słownik i dalej w świat. Można przecież ćwiczyć się w mowie na Skype'ie, czytać gazety esperanckie on-line, słuchać radia. Najlepiej pojechać na jakiś kongres, który jest w pobliżu. Można wstąpić do klubu lub takowy założyć, itd. itd. Nie porównujmy w nauce Esperanto do innych języków, bo to nie ma sensu (np. wydano we Francji książkę pt. "1800 czasowników nieregularnych we wszystkich odmianach", a w Esperanto to samo można by zapisać tak: rdzeń + as,is,os,us,u,i,ant-,int-,ont-,at-,it-,ot. KONIEC!)

inutix (Mostra el perfil) 6 de juny de 2013 8.27.55

Zastanawiamy się co zrobić , aby zainteresować ludzi ideą esperanta, bo to już nie jest tylko język. W jaki sposób zwrócić uwagę społeczeństwa na ideę wspólnego języka .
Niektórzy ( tak jak ja) sami poszukają w internecie informacji na ten temat i znajdą , że oto jest język międzynarodowy - Esperanto. I co dalej? Zaczynają się poszukiwania materiałów, podręczników i poradników. Po pewnym czasie okazuje się , że to co jest dostępne nie spełnia oczekiwań, przede wszystkim nie kupimy nic w księgarniach- nawet internetowych, nie znajdziemy nic w większości bibliotek. Ilu ludzi już zrezygnowało? Ale niektórzy są bardziej uparci. W internecie znajdą odnośniki do Lernu.net . Znajdą tu wiele fajnych i pożytecznych informacji, kursy- no właśnie , kursy. Ja osobiście z tych kursów jestem mało zadowolony, a Wy?
Na forum dowiedzą się o książkach Sygnarskiego i Wimmera. Z kursu Sygnarskiego zrezygnowałem szybko, jakoś mi nie pasował. Podręcznik Wimmera wydrukowałem i wracam do niego, ale brakuje mu nowoczesności i jest dość " suchy". Ilu teraz zrezygnowało?
Mamy XXI wiek , silniki hybrydowe w samochodach , a podręczniki do esperanto nadal tkwią w epoce silników parowych. W Polsce jest podobno ponad 30 organizacji esperanckich . Czy ich działalność ogranicza się tylko do herbatki na Wigilię? Czy nie mogą w spólnymi siłami postarać się o wydanie nowoczesnego podręcznika do Esperanto? Z czym wyjść do ludzi i jak ich przekonać ,że Esperanto to nie dziwaczne hobby , ale nowoczesny i użyteczny język ?
Spójrzcie jeszcze na wątek " wątpliwości językowe" - czytany ponad 21000 razy , a założony półtora roku temu. Czy nadal uważacie , że nowy podręcznik jest zbędny?

pozdrawiam wszystkich tych , którzy się nie poddali i nadal wierzą w Esperanto ( i doczytali ten post do końca)

x1004 (Mostra el perfil) 6 de juny de 2013 9.24.21

OK, no to kilka linków:

Nauka Esperanto

Kurs Esperanto

Kurs Esperanto - Sygnarski

Lekcje po esperancku

Gdzie się uczyć esperanto

itp. itd.

Co do podręcznika Sygnarskiego. Trzeba mieć odpowiednią metodologię nauki, inaczej nic z tego nie będzie. Ja robiłem tak: założyłem sobie gruby zeszyt. Tekst każdej lekcji przepisywałem do tego zeszytu - nawet nie wiecie, ile wtedy zostaje w głowie. Później każdą lekcję czytałem na głos kilka razy w odstępie jednego do dwóch dni. Zapisywałem słownictwo lekcji i uczyłem się go na pamięć. Na koniec czytałem gramatykę i wykonywałem ćwiczenia. Jedna lekcja zajmowała mi od 3 dni do tygodnia - nie ma co się spieszyć, ważniejsza jest systematyczność i dokładność. Po nieco ponad 6 miesiącach miałem cały podręcznik przerobiony, zacząłem więc czytać prasę esperancką - teraz nie ma z tym problemu, wszystko macie w sieci. Ja musiałem sprowadzać gazety z zagranicy. Kurs Sygnarskiego znakomicie wprowadza w Esperanto. Oczywiście, nie można na nim poprzestać. Ale to już indywidualny wybór. Mi zupełnie ten kurs wystarczył. teraz wątpliwości rozwiązuję za pomocą PMEG i PIV.

PS: Podobną metodologię stosowałem przy nauce angielskiego, niemieckiego i hiszpańskiego + oglądanie filmów w oryginale. To naprawdę działa, chociaż w przypadku tych języków wymaga 10 razy więcej czasu i wysiłku.

BartexXx310 (Mostra el perfil) 6 de juny de 2013 19.47.37

A co z kursem na stronie lernu ? Jest w jakiś sposób nieodpowiedni lub nieprzystępny ? Pytam ponieważ z niego nie korzystałem i nie korzystam i jestem ciekaw wszelakich opinii o tym kursie

inutix (Mostra el perfil) 6 de juny de 2013 20.14.46

Do X1004
Właściwie trafiłem na wszystkie strony do których podałeś linki wcześniej.
Niestety niektóre nie aktualizowane od lat, na innych niedziałające linki lub przekierowujące niekoniecznie na strony esperanckie. Nie mówię, że nie ma tam nie ciekawego, wręcz przeciwnie.

Ostatnie wydanie podręczników do esperanto z połowy lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku. (A.Pettyn)

Pewnie ,że można się z wszystkich tych miejsc ( i wielu innych) nauczyć esperanta, ja jeszcze korzystam z YT i livemocha.com- można tam znaleźć wielu ludzi do konwersacji i korespondencji nie tylko esperantystów. Nie o to mi jednak chodziło. Chciałem się dowiedzieć czy w Polsce można wydać nowoczesny podręcznik do esperanto. Taki na miarę lotów na Marsa a nie pociągów parowych.

PS. Nie będę już dalej rozwijał tego wątku.
pozdrawiam

x1004 (Mostra el perfil) 7 de juny de 2013 5.47.06

inutix:Chciałem się dowiedzieć czy w Polsce można wydać nowoczesny podręcznik do esperanto. Taki na miarę lotów na Marsa a nie pociągów parowych.
Drobne pytanie: a kto zapłaci autorowi za napisanie tego podręcznika. Esperanto nie posiada statusu języka oficjalnego i nie jest wspierane finansowo przez żadną instytucję. To raz. Co do tych podręczników na miarę lotu na Marsa. Jestem nauczycielem i obserwuję to, co się dzieje. Młodzież ma takie "wspaniałe" podręczniki, a i tak wie mniej od ich kolegów sprzed 30 lat, którzy uczyli się ze zwykłych podręczników bez bajerów. Obecne roczniki są opóźnione w materiale o 2 lata w stosunku do stanu sprzed reformy - np. w liceum ludzie nie znają funkcji trygonometrycznych, a tego uczono za komuny w 8 klasie podstawówki. Podręczniki może i ładne, kolorowe, ale mało co uczą. Ja wolę wiedzę podaną na białej kartce czarną, czytelną czcionką. Jeśli ktoś się chce nauczyć Esperanto, to nauczy się bez problemu z podręcznika Sygnarskiego - nowoczesne słownictwo jest w słownikach. A jeśli komuś się nie chce, to mu i najbardziej kolorowy podręcznik sprawy nie rozwiąże. Esperanto gramatycznie zmieniło się bardzo niewiele od czasów Zamenhofa. Słownictwo, owszem, bardzo się rozbudowało, ale sam język w zasadzie wciąż pozostał ten sam. Zatem podręczniki z lat 60-tych wcale nie są przestarzałe językowo. Mają nauczyć podstaw języka i to robią. A że nie są kolorowe...

Ludzie mylą też znaczenia słów "łatwy" i "łatwiejszy". Esperanto jest 10 razy łatwiejsze w nauce od innych języków, co wcale nie znaczy, że jest łatwe. Aby się go nauczyć, trzeba poświęcić czas na słownictwo i ćwiczenia. To musi wykonać uczeń i nic go z tego nie zwolni: "Ćwiczenie czyni mistrza".

sinjoro (Mostra el perfil) 7 de juny de 2013 9.01.10

x1004:
Drobne pytanie: a kto zapłaci autorowi za napisanie tego podręcznika. Esperanto nie posiada statusu języka oficjalnego i nie jest wspierane finansowo przez żadną instytucję.
Do wsparcia finansowego nie potrzeba statusu. Inicjatywy esperanckie finansuje między innymi ESF

Tornar a dalt