Skip to the content

Słownik pol-esp i esp-pol z 40 tys. haseł

by geo1963, December 1, 2010

Messages: 96

Language: Polski

sinjoro (User's profile) December 5, 2010, 1:24:21 PM

geo1963:
Dlaczego, nie znając sytuacji, wyciągasz pochopne wnioski? Piszę jak było, a ty zaraz twierdzisz, że jestem złym nauczycielem - uczniowie wykruszają się, bo mają w szkole dużo nauki, a esperanto jest nieobowiązkowe.
Wcale nie twierdzę, że jesteś złym nauczycielem. Właściwie niczego nie stwierdziłem na temat kursu w Tarnowie, wysunąłem tylko przypuszczenie. W wielu przypadkach to właśnie wymieniony przeze mnie powód przyczynia się do tego, że uczniowie opuszczają kurs.

geo1963:
To nie był kurs oficjalny, na który ktoś się zapisuje - ot, takie zajęcia po 30 min. po lekcjach.
Nauka przez 30 min. na raz to zdecydowanie za mało. Poza tym "nieoficjalność" kursów powoduje niepoważne podejście do tematu - uczestnictwo wg własnego widzimisię co drugie-trzecie zajęcia, brak systematycznego powtarzania materiału i przykładania się do nauki. Kurs w szkole powinien moim zdaniem być uoficjalniony u dyrekcji, z listą uczestników, przewidywanym czasem zajęć itd. Takie tajne komplety niczego nie dają - to już wiem z nauki na moich własnych błędach okulumo.gif

Odbiegamy od wątku... proponuję założyć nowy temat o doświadczeniach prowadzących kursy esperanta w Polsce.

sinjoro (User's profile) December 5, 2010, 1:28:41 PM

espek:Witam.

Też uważam że największą wadą języka esperanto jest to, że trzeba się go uczyć. Zawsze tutaj pada argument "lepiej się uczyć języka który się do czegoś przyda" ... tak jakby uczyli się tego nieszczęsnego angielskiego.
No właśnie. Ostatnio brałem udział w ciekawej dyskusji na temat podobnego stwierdzenia - zapraszam do tego wątku, żeby nie zaśmiecać miejsca poświęconego słownikowi ridulo.gif

geo1963 (User's profile) December 5, 2010, 2:00:02 PM

sinjoro:
Nauka przez 30 min. na raz to zdecydowanie za mało. Poza tym "nieoficjalność" kursów powoduje niepoważne podejście do tematu - uczestnictwo wg własnego widzimisię co drugie-trzecie zajęcia, brak systematycznego powtarzania materiału i przykładania się do nauki. Kurs w szkole powinien moim zdaniem być uoficjalniony u dyrekcji, z listą uczestników, przewidywanym czasem zajęć itd. Takie tajne komplety niczego nie dają - to już wiem z nauki na moich własnych błędach okulumo.gif

Odbiegamy od wątku... proponuję założyć nowy temat o doświadczeniach prowadzących kursy esperanta w Polsce.
Właśnie, odbiegamy od wątku. Ja tylko odpowiedziałem Arcxjo na pytanie, czy w I LO prowadzone są kursy, a ty proponujesz, abym zakładał szkołę Esperanto z oficjalnymi zajęciami, programem, kryteriami ocen... Chłopie, ja jestem informatykiem, a nie lingwistą. Zajęcia prowadzę z INFORMATYKI. Koło prowadzę z INFORMATYKI. Esperanto to tylko, lekko mówiąc, bardzo poboczne zajęcie, coś jak hobby w wolnej chwili i tak do tego podchodziłem z uczniami. Nikogo do niczego nie zmuszałem, Sądzę, że część osób po tych krótkich zajęciach zrozumiała znaczenie Esperanto. I o to właśnie chodziło. To tyle w tym temacie.

Praarbaro (User's profile) December 5, 2010, 7:45:44 PM

No to i ja pośmiecę nieco... Przeczytałam, sinjoro, to, co napisałeś w tym wątku podlinkowanym. Zrozumiałam, ale napisać swojego zdania nie potrafię. Jak się nauczę, to napiszę.

Może dzięki słownikowi, który ściągnęłam - uda się wreszcie [nauczyć], ponieważ moje opanowywanie słówek polega częściej na zaglądaniu do słownika niemiecko-esperanckiego, co trochę jest żmudne, ale: ciekawa rzecz, że oba te języki cechuje jakieś podobieństwo - tam zawsze znajdę odpowiednie tłumaczenie. Słowo za słowo, w pewnym sensie podobne dzielenie rzeczywistości na słowne puzzle.

Co do uczenia się języka: każdy ma swoje życie i swoje podejście do nauki, za które sam odpowiada. Jeśli ktoś pozna kilka słówek i mu to wystarczy, to dlaczego nie? Ja znam trochę francuskiego ze słyszenia, angielski na poziomie A2/B1, włoski, rosyjski - pewnie też jakoś tak, niemiecki na granicy B2/C1 (a było lepiej, lecz czuję, że nieco zapominam). To bardzo pomaga, mam wielką radość, gdy znajdę znane mi języki w esperancie w przedziwnych konfiguracjach (Bonan Tagon, na przykład). Dla mnie to zabawa i nie wyznaczam sobie wariackiego celu. Tak samo, jak nie czuję się zobligowana do opanowania wszystkiego na najwyższym niveau...
I to samo w mojej drużynie: wprowadzam słowa, liczenie, uczymy się wszystkiego nawzajem, bo ja chcę tylko wskazać możliwość być może jednej osobie czy małej garstce, która kiedyś się tym porządniej zajmie. Po prostu zasianie ziarna. A i nie mogę przeistoczyć się w nauczyciela, mam być tylko przewodnikiem. Nawiązałam nawet niedawno kontakt z "Skolta Esperanto-Ligo", żeby zorganizować jakieś kursy, ale coś zamilkli...

I na podstawie mojego doświadczenia powiem: to jest bardzo prosty język. Takim właśnie miał być. Nawet te kilka trudności, odruchowe "nakładki" z innych języków, zawirowanie z dopełnieniem bliższym - nie ma wyjątków, więc jest o wiele mniej do nauczenia się.

Proszę mnie nie zbesztać, piszę te słowa, będąc świadomą mojej znikomości.
okulumo.gif

Rafcik (User's profile) December 17, 2010, 3:48:38 PM

Jakby nie trzeba było się uczyć Esperanto, to by go wszyscy umieli. rido.gif Taaka dygresyjka. lango.gif

espek (User's profile) January 7, 2011, 7:19:16 PM

geo1963:Do pobrania słownik komputerowy...
A czy da się zrobić ten słownik dostępny również przez stronę internetową ?
senkulpa.gif
Byłoby o wiele praktyczniej szczególnie dla ludzi, którzy nie korzystają z windowsa.

Pozdrawiam.

Łasiczka (User's profile) January 23, 2011, 12:21:05 PM

Słownik świetny. Tylko nie wiem jak zrobić ikonę na pulpicie?
Teraz otwieram tak: vortaro.zip (klikam)pojawia się ramka i tam:
.. folder
vortaro folder
(klikam drugą linijkę i znowu ramka):
.. folder
vortaro.exe aplikacja
pe.dat
ep.dat
klikam vortaro exe i dopiero otwiera się słownik.
Pozdrawiam

Ergxejo (User's profile) January 23, 2011, 8:09:29 PM

Żeby stworzyć ikonę na pulpicie, należy kliknąć prawym przyciskiem myszki na vortaro.exe i wybrać opcje "utwórz skrót", powstały skrót przenosimy na pulpit.
Mam nadzieje że pomogłem.
Pozdrawiam. sal.gif

Dozorca (User's profile) January 24, 2011, 5:39:21 PM

ja też szukam jakowegoś nowego słownika choć wątpię bym taki znalazł.

Łasiczka (User's profile) January 24, 2011, 7:22:08 PM

Ergxejo:Żeby stworzyć ikonę na pulpicie, należy kliknąć prawym przyciskiem myszki na vortaro.exe i wybrać opcje "utwórz skrót", powstały skrót przenosimy na pulpit.
Mam nadzieje że pomogłem.
Pozdrawiam. sal.gif
Klikam w vortaro.exe i rozwija się menu w języku angielskim, którego nie znam, malgajo.gif, niestety malgajo.gif

Back to the top